איכות מים
מתאימה לשייט

דגל איכות מים

על דגי הירקון

ד"ר מנחם גורן, המחלקה לזואולוגיה אוניברסיטת תל-אביב

אוגוסט 1995

הירקון הוא אחד משורה של נחלים במערכת החוף שהיו בהם בעבר אוכלוסיות גדולות של דגים ממינים שונים, ממוצא אפריקני ואסיאתי. הנחלים האלה מזוהמים כיום במידה רבה, ואוכלוסיות הדגים בהם נכחדו. הירקון, על אף שגם הוא סבל מבעיות זיהום ומהפחתת הזרימה בגלל העברת המים לנגב, מקיים עד היום חברה מעניינת של דגים. יש להניח שבעבר, כאשר היה הירקון גוף מים גדול בהרבה בהשוואה לתקופתנו, חיו בו מינים נוספים של דגים כמו נסיכת הנילוס (Lates niloticus) שנכחדו בגלל שינוי התנאים בנהר.
כיום מחולק הירקון לכמה חלקים, המאופיינים בתנאי מים שונים. החלק הקרוב למקורות נקי יחסית, ולאחריו קטעים מזוהמים במידה זו או אחרת. החלק התחתון של הירקון הוא תערובת של מי-ים ומי-נחל.

הדגים המצויים כיום בירקון הם:

משפחת הקרפיונים
Cyprinida

לבנון הירקון
(Acnthobrama telavivensis, Goren, Fishelson and Trewavas, 1973)

לבנון הירקון היא הנציג הבולט של משפחת הקרפיונים במערכת נחלי החוף. מין זה היה נפוץ בחלק מנחלי מערכת החוף מנחל רובין בדרום ועד לנעמן בצפון.
לבנון הירקון הוא דג קטן למדי, ואורך גופו עד 120 מילימטר. צבעו אפור-כספי, קשקשיו קטנים, סנפיר הגב שלו קטן יחסית והפה חסר בינים.
הדג שוכן סמוך לקרקעית, בין אבנים ושורשי צמחים וניזון מחסרי חוליות זעירים ומאצות.
עונת הרבייה של באביב ובקיץ (מרץ-אוגוסט). הביצים מוטלות על אבנים שבקרקעית הנחל ועל צמחים טבולים.

 

קרפיון מצוי
(Cypinus carpio, Linnaeus, 1785)

מוצאו של הקרפיון בסין, הוא הובא ארצה לצורך גידול בבריכות דגים. דגים רבים נמלטו מהבריכות והגיעו למערכת המים בארץ. במקרים רבים פוזרו דגיגים ממין זה כדי שיגדלו וכדי שדייגים חובבים יוכלו לדוג אותם.
הקרפיון הוא דג גבוה (גובהו כרבע עד שליש מאורכו). אורך גופו בדרך כלל 300-500 מילימטר, אך הוא יכול להגיע עד מטר. הוא מתקיים בבריכות וקטעי נחלים שקטים. צבעו כספי-אפור עד אפור-צהוב. הפה נשלף ומסביבו שני זוגות של בינים. קשקשיו גדולים יחסית, וסנפיר הגב שלו ארוך. מזונו חסרי חוליות, חומר צמחי וחומרי רקב שהוא מלקט מהקרקעית.
רבייתו בתנאי בר – בעיקר בקיץ ובסתיו. הנקבה מטילה כ- 100,000 ביצים לכל קילוגרם של משקל גופה. ההטלה מתקיימת בדרך כלל במים רדודים מאוד, והביצים מוטלות ומודבקות על אבנים וצמחים.

 

 

משפחת הקיפונים
Mugilidae

קיפון בורי
(Mugil cephalus Linnaeus, 1758)

הקיפון החי בים התיכון חודר לנחלים הנשפכים לים. בים התיכון רבייתו בסתיו, הביצים מוטלות במים רדודים סמוך לחוף ורבים מהדגיגים נודדים לתוך הנחלים הנשפכים לים.
בנחלים אלה הם גדלים עד הגיעם לבגרות, ואז שבים ונודדים אל הים ומתרבים שם. מזונם בנחלים: חומרי רקב המצויים על הקרקעית.

 

 

קיפון טובר
(Liza ramada, Risso, 1810)

דומה לקיפון בורי. הרבייה בסתיו במים רדודים סמוך לחוף. גם דגיגיו, כמו דגיגי הבורי, נודדים במעלה הנחלים.
מזונו – בעלי-חיים, צמחים זעירים וחומרי רקב הנמצאים על הקרקעית. דג זה וקיפון בורי הם המרכיב העיקרי בדג הקטע התחתון של הירקון.

 

משפחת הגמבוזיים
Poecilidae

גמבוזיה
(Gambusia affinis, Baird and Girard, 1854)

דגי הגמבוזיה הם דגים קטנים. אורך גופו של הזכר מגיע ל- 40-50 מ"מ, ושל הנקבה ל- 70 מ"מ. לגוף צבע כסף בעל ברק כחלחל, הגב לעיתים חום-זיתי. לנקבה הבוגרת כתם שחור על החלק האחורי של גחונה. באביב ובקיץ משריצה הגמבוזיה 50-60 דגיגים בכל השרצה.

הגמבוזיה, שמוצאה בדרום ארה"ב, הובאה לארץ בתחילת המאה, לצורך מלחמה ביתושים מפיצי המלריה. בגלל תכנותיה כטורפת יעילה של זחלי יתושים, מרבים גם כיום להשתמש בה למטרה זו בכל רחבי העולם.

 

משפחת האמנונים
Cichlidae

אמנון הגליל
(Sarotherodon galilaeus, Artedi, 1757)

אורך גופו מגיע ל-260-200 מילימטר, ולעיתים נדירות עד 380 מילימטר. הגוף גבוה, וצבעו כסוף-אפור. על חלקו האחורי של מכסה הזימים כתם כהה, ולעתים פזורים כתמים שחורים מעטים על פני הגוף. הסנפירים שקופים ואין עליהם כל ניקוד או פסים. בעונת הרבייה הסנפירים משחירים. הפה קטן. סנפיר הזנב קעור מעט. אמנון הגליל נפוץ באפריקה. בישראל אפשר למוצאו בכל מערכת הירדן ובכמה נחלים במערכת החוף, אלה שזרימות המים בהם אינה מהירה, וכן בבריכות ובאגמים.
מזונו – בעלי-חיים זעירים ואצות שבמים, ולעיתים גם בעלי-חיים קטנים שהוא מוצא על הקרקעית.
עונת הרבייה שלו באביב ובראשית הקיץ (אפריל-יולי). הזוג תוחם לו נחלה, הנקבה מטילה ביצים ירקרקות דבוקות, והזכר מפרה אותן. לאחר זמן קצר שני בני הזוג מכניסים את הביצים לפיהם. מספר הביצים בפי כל אחד מההורים הוא בדרך כלל כ- 600-800 ולעיתים מגיע לאלף. הדגיגים הבוקעים מהביצים נשארים בפי ההורים מספר ימים, ובאותו זמן ניזונים משקי החלמון שלהם.

 

אמנון היאור
(Oreocromis niloticus, Linnaeus, 1757)

אמנון היאור נפוץ בנהרות ובאגמים במזרח אפריקה. בארץ נמצאו פרטים מעטים של מין זה רק בחל הירקון ובמקורותיו – מעיינות ראש העין. לא ברור אם אמנון היאור הוא אמנם אזרח הארץ, שנדחק ונעלם לאחרונה בשל פגיעה בבית-גידולו, או שאולי הפרטים שנמצאו הם צאצאי דגים פליטי תרבות, שהושלכו לירקון על ידי מגדלי דגים.
לגופו וראשו של אמנון היאור גוון אדמדם (בעיקר בעונת הרבייה), וקווים אנכים על סנפיר הזנב. עונת הרבייה באביב ובראשית הקיץ (אפריל-יולי).

 

אמנון מצוי
(Tilapia zillii, Gervais, 1848)

מהקטנים שבאמנוני הארץ. אורכו מגיע בדרך כלל ל-200 מילימטר, לעיתים רחוקות ל-300 מילימטר. דגמי הצבע של האמנון המצוי מרובים: רקע כסוף-אפור ועליו 5-7 פסי רוחב שחורים-אפורים, והסנפירים הבלתי-זוגיים בעלי גוון צהבהב וזרועים נקודות לבנות צהובות גדולות ורבות. פסי הרוחב מטושטשים לעתים ונבלעים ברקע הכסוף, ולעיתים עבים, שחורים ובולטים מאוד. על סנפיר הגב כתם שחור גדול, הנעלם בפרטים גדולים. בעונת הרבייה מופיע צבע ארגמני על הגחון, ולעיתים הגחון משחיר לחלוטין.
האמנון המצוי נפוץ באפריקה. בישראל הוא מצוי בכל מערכות המים, בנחלים שזרימתם אינה מהירה מדי, בבריכות ובאגמים. הוא שוכן בדרך כלל סמוך לקרקעית. כרוב האמנונים, הוא בעל כושר עמידות בפני מים מלוחים, וניתן למצאו גם בשפכי נחלים לים. בחלקו האחרון של הירקון, המים מלוחים בקיץ כמעט כמי הים, מתרבה האמנון המצוי ללא קושי. כמה פרטים של מין זה נמצאו אף בים התיכון, סמוך לחוף.
מזונו – מגוון ביותר, הוא טורף בעלי-חיים קטנים המזדמנים לו, ואוכל צמחי מים מאלה המצויים בבית גידולו.
עונת רבייתו של האמנון המצוי באביב ובקיץ (אפריל-יולי). הזכר תוחם לו נחלה והנקבה מצטרפת אליו ומטילה את הביצים. בני הזוג שומרים יחד על התטולה ועל הצעירים.
במשך כל עונת הרבייה חי הזוג יחד (שלא כמו רוב האמנונים האחרים).

 

משפחת השפמנונים
Clariidae

שפמנון מצוי
(Clarias gariepinus, Burchell, 1822)

הגדול שבדגי המים המתוקים בישראל, מגיע לאורך של מטר אחד בקירוב, ולעיתים נדירות אף למטר וחצי ולמשקל של 20 קילוגרם ומעלה. השפמנון מאורך וחלק, ללא קשקשים, צבעו אפור-שחור וצבע גחונו לבן-אפרפר. הראש שטוח וקשה. ליד הפה ארבעה זוגות בינים ארוכים. סנפירי הגב והשת ארוכים ומגיעים לסנפיר הזנב.
השפמנון הוא דג קרקע, השוכן בין סלעים וצמחים. במקומות שבהם הקרקעית בוצית, הוא נוהג להתחפר בבוץ. הוא אוכל כול, ניזון מפגרי בעלי-חיים ומחלקי צמחים (זרעים, פירות, פקעות וכדומה). הוא טורף כל יצור שהוא יכול להשיג: דגים, יונקים קטנים השוחים במים, אפרוחים וגוזלים של עופות מים, זחלי חרקים, צדפות שהוא מגלה בבוץ בעזרת ביניו הארוכים וכן הלאה.
עונת הרבייה שלו באביב ובקיץ (אפריל-אוגוסט). לעיתים קרובות ניתן לראות התלהקות של שפמנונים במים רדודים מאוד, סמוך לגדה של הנחל או הבריכה. לעיתים יוצאים שפמנונים בעונה זו מהמים ומתחככים זה בזה. הביצים בוקעות לאחר יום-יומיים, והדגיגים מחפשים מחסה בסבך הצמחייה.

 

משפחת הצלופחים
Anguillidae

צלופח אירופי
(Anguilla angulla, Linnaeus, 1758)

דג שצורתו נחשנית. מגיע לאורך של מטר וחצי ולמשקל של 15 קילוגרם. צבעו שחור-אפור וגחונו לבנבן. הפה קדמי וגדול, ומגיע עד מתחת לעיניים. השיניים רבות ומחודדות.
רביית הצלופחים מתקיימת במעמקי ים הסרגסום (במערב האוקיינוס האטלנטי, סמוך לאי ברמודה, מול חופי דרום ארה"ב). הדגיגים, שהם בתחילה דקים ושקופים וצורתם כעלה של אקליפטוס, עולים אל סמוך לפני המים ונסחפים בזרמי הים עד לצפון מזרח האוקיינוס האטלנטי אל מול חופי אירופה ולים התיכון. הם חודרים לנחלים הנשפכים לים, חיים בהם 1-6 שנים ואז נודדים בחזרה לים.
הצלופחים הם דגי קרקע מובהקים השוכנים בין סלעים ואבנים או טמונים בבוץ. בעת נדודיהם במעלה הנחלים הם עוברים, לעיתים, בנחלים רדודים ביותר, ואפילו מחוץ למים בבוץ, ולכן אפשר שימצאו גם במקומות המנותקים רוב עונות השנה מהים. הצלופחים ניזונים מבעלי-חיים (ובהם דגיגים) שהם מוצאים על קרקעית הנחל, בבוץ ובין האבנים.

 

משפחת הנאוויתיים
Cyprinodontidae

נאווית הכחולה
(Aphanius mento, Heckel, 1843)

דג קטן שאורכו עד 50 מילימטר. הנאווית כסופה-אפורה וגבה חום. על פני הגוף נקודות בהירות. בעונת הרבייה לא משתנים צבעי הנקבה, ואילו הזכר מקבל צבע כחול-שחור, ופני הגוף והסנפיר זרועים נקודות כסף, היוצרות על הסנפירים 3-6 פסים בהירים.
הנאווית שוכנת במים צלולים, בתוך סבך צמחיית מים ובין אבנים.
מזונה – בעלי חיים המצויים במים (כגון סרטנים, וזחלי יתושים) ואצות.
עונת הרבייה שלה באביב ובקיץ. כל זכר תוחם לו נחלה (טירטוריה) ולובש כלולות. הנקבה נכנסת אל נחלת הזכר, לאחר חיזור, מטילה כמה ביצים על צמחים ואבנים ונוטשת את המקום.

האתר בתחזוקה