איכות מים
מתאימה לשייט

דגל איכות מים

תנים

תיאור

התן הזהוב הינו טורף בינוני ממשפחת הכלביים. צבעו אפור-אדמדם וזנבו קצר. התן לרוב פעיל בשקיעה ובזריחה אך נצפתה פעילות גם בשעות הבוקר ואחר הצהריים. ההיריון של הנקבה קצר יחסית ומשכו כחודשיים, בשגר אחד נולדים בין שניים לארבעה גורים. הם יונקים עד גיל חודשיים, ובמשך החודש שאחרי הם מוזנים במזון על ידי הוריהם ואחיהם. בגיל שלושה חודשים הם כבר מתחילים לאכול מזון מוצק. לעיתים קרובות נשארים גורים צעירים עם הוריהם ומסייעים בגידול האחים. תופעה זו בולטת במיוחד בעתות של שפע מזון. כך נוצרות לעיתים קרובות להקות קטנות של תנים. כאשר נוצרת להקת תנים, חברי הקבוצה מתנהגים כיחידה אחת שהתיאום בה בולט. התנהגות זו מייעלת פעולות חשובות כמו צייד וטיפול בצאצאים.

מחקר תנים בפארק הירקון

פארק הירקון ממוקם בשטח עירוני אך בעל רצף טריטוריאלי לשטחים פתוחים ממזרח לתחומי פארק. רצף שטחים זה מאפשר מעבר של בעלי חיים, לאחרונה עלו הדיווחים על תצפיות תנים בפארק. התנים מגיעים לפארק ככל הנראה בגלל זמינות המזון הגבוהה, באזור זה הם חסרי אויבים ומתחרים ועל כן הם מתרבים ללא הגבלה.

לאחרונה, ביוזמה של רשות נחל הירקון, החלו העיריות ומשרדי הממשלה הרלוונטיים ללמוד את הנושא ולבחון האם יש צורך לנקוט בצעדים לצמצום אוכלוסיית התנים במרחב הירקון, באמצעות מחקר שנעשה בשטח הפארק. המחקר עד כה מצביע על כך שיש פעילות רבה של תנים בפארק לקראת השקיעה, אך גם במהלך היום ניתן לראותם. הם אינם מפגינים חשש ונראה שהם מורגלים לנוכחות של בני אדם במקום.

התרחבות הבנייה באה על חשבון שטחים פתוחים ומצמצמת את בתי הגידול של חיות בר, וביניהם התנים. המחקר מציע נקודת מבט שונה על קיומם של תנים במרחב העירוני. במקום פעולות למניעת תנים כניסה למרחבים עירונים , לייצר ממשק שמקבל את התנים במרחב. ממשקים מסוג זה כבר קיימים באוקויל ומונטריאול שבקנדה עם זאב הערבות (קיוטי), שמאוד דומה בממדיו והתנהגותו לתן הזהוב.