איכות מים
מתאימה לשייט

דגל איכות מים

סקרי ציפורים

כ- 500 מיליון ציפורים נודדות חולפות מעל ישראל פעמיים בשנה: מאירופה ואסיה דרומה לאפריקה – בנדידת הסתיו, ובחזרה צפונה בנדידת האביב. מיקומה של ישראל על הצומת היבשתי היחיד בין יבשות אלו, יוצר צוואר בקבוק המנקז אליו את הציפורים, במסע הנדידה. לאורך חוף הים התיכון עובר אחד מצירי הנדידה האלו.

אבל האוכלוסייה המקומית, ההולכת ומצטופפת, והבנייה שמתרחבת וגובהת בכל מישור החוף צמצמו את מספרם של שדות הנחיתה ותחנות התדלוק החשובות כל כך לציפורים, למינימום.

נחל הירקון מהווה ציר נדידה משמעותי במרחב – השטחים הפתוחים לאורכו מהווים מוקד משיכה, יחד עם מקור מים ואתרים ייחודיים בהם הציפורים שוהות בעונות ביקורן באזור. קיימים שני אתרים אשר הוכשרו במיוחד לטובת בעלי הכנף, בהם הוקמו גם אזורים מיוחדים לתצפית:

  • הפארק האקולוגי בהוד השרון – אגם הפארק מושך אליו ציפורים רבות. באגם הוכשרו איים צפים וקבועים לטובת שהיית בעלי הכנף באגם.
  • פארק הצפרות "גני יהושע" תל אביב-יפו – משתרע על פני כ-30 דונם, ועל כמחצית משטחו הוקם מערך של גופי מים מגוונים – אגם שבמרכזו אי, תעלות רחבות וצרות ואזור wetland (ביצתי). בשולי גופי המים הוקמו בתי גידול לדגים, ואילו חלקו היבשתי של השטח מיועד ברובו לקינון הציפורים וליצירה של בתי גידול עבורם ועבור צמחייה מגוונת שהובאה למקום.

ציפורים במרחב הירקון – מדריך קצר

מינים ישראליים

אנפת לילה

אנפת הלילה, כשמה, פעילה בעיקר בשעות הערב והלילה. בשעות היום אפשר לראות אותה מנמנמת על עצים סמוך למים כשצווארה מכווץ וצלליתה גוצית.

אנפה אפורה

האנפה האפורה היא אולי העוף הגדול ביותר ששוכן באופן כמעט קבוע בנחל. מוטת כנפיה יכולה להגיע לכשני מטרים. מעופה אטי, קולה צרוד ובדרך כלל ניתן לראות אותה עומדת בצמרות עצי האקליפטוס, גבוה מעל שאר הציפורים .

 

בז מצוי

הבז המצוי הוא דורס היום הנפוץ ביותר באזור גוש דן. ראייתו מעולה והוא צד מגובה רב חרקים, זוחלים ויונקים קטנים.

ליבנית (קטנה וגדולה)

הליבנית קלה לזיהוי בזכות ציצית נוצות לבנה שמעטרת את עורפה, גובהה של הליבנית הקטנה כחצי מטר ושל הגדולה כמטר, והיא מקננת בשיחים ובעצים צפופים בקרבת הירקון. בשעות היום אפשר לראותה מהלכת על גדות הנחל.

פרפור עקוד

הפרפור העקוד שייך למשפחת השלדגים. הוא נפוץ סביב גדות הנחל. הפרפור נחשב לשיאן ישראל בצלילה מגובה רב ובשעות הערב והבוקר אפשר לראותו מרחף מעל הנחל וצולל לתוך המים בעקבותיו של דג.

שלדג לבן חזה

השלדג לבן החזה נחשב לאחת הציפורים הססגוניות ביותר על גדות הירקון. הוא היה מועמד להיות ציפור לאומית כי צבעו הכחול והנדיר – שנוצר בזכות מבנה פיזיקלי מיוחד של הנוצות – מזכיר את זה של דגל ישראל. למרות שמו, הוא חי היטב דווקא במדשאות.

שלדג גמדי

השלדג הגמדי הוא קטן, אורכו אינו עולה על עשרים ס"מ, כשרבע מהם שייכים למקור הגדול שהופך אותו לדייג מצטיין. בדרך כלל הוא אורב לטרפו בעמידה על שיח או ענף קרובים למים וצולל במהירות בעקבותיו.

סופית

נחשבת למומחית בהסוואה ובמשך שעות היום היא מסתתרת בין קני הסוף שעל גדת הנחל.

ברכיה

הברכיה היא הברווז הנפוץ ביותר בפארק הירקון "גני יהושע". ראש הזכר ירוק בוהק וקשה לטעות בזיהויו, הנקבה מנומרת בגוונים חומים ולשניהם כתם נוצות בולט בצבעי כחול-סגול המכונה דגל בחלק האחורי של הכנפיים. אפשר למצוא אותם בעיקר באזור שבע טחנות ולאורך הירקון.

 

מינים פולשים

יאורית

היאורית היא עוף מים גדול ומוצק ונחשב לאחד הפולשים הנפוצים בארץ. צבעו חום כתום וכנפיו מוכתמות גם במקטעים לבנים, שחורים וירוקים. סביב עיניו בולט כתם חום כהה.

מיינה מצויה

המיינה המצויה (המכונה גם מיינה הודית) היא הציפור הפולשת הנפוצה ביותר בפארקים לאורך הירקון. היא פעילה בין העצים וגם על מדשאות ושבילים בכל חלקיו. המיינות חיות בדרך כלל בקבוצות של עד עשרה פרטים וקל לזהות אותן בזכות צלליות העין הצהובות.