איכות מים
מתאימה לשייט

דגל איכות מים

השבת גומא הירקון

גּוֹמֶא הַיַּרְקוֹן   Cyperus corymbosus

רמת הפגיעות של הצמח: סכנת הכחדה חמורה

תיאור הצמח

גומא רב-שנתי שגבעוליו זקופים, מתנשאים לגובה של 100-180 ס"מ. הצמח גדל בגוש רחב בבסיסו (זהו קנה-שורש מורחב) הנושא 10-20 קנים בלתי מתפצלים וחסרי עלים. הקנה עגול בבסיסו ומשולש בחלקו העליון. העלים יוצאים מבסיס הצמח והם דמויי סרגל, שטוחים וצרים מ-10 מ"מ. התפרחת סוכך רפה בראש הקנה, ולו 4-12 קרנות ארוכות (עד 10-22 ס"מ), בלתי שוות. השם העברי של הצמח מטעה במקצת; אמנם הוא נמצא לראשונה בירקון, אך מאז הוא נכחד שם ועיקר תפוצתו בישראל כיום היא בעמק החוּלה.

תפוצה בארץ

גדל בעבר בשלוש גלילות ושרד כיום רק באחת: נכחד מנחל שורק (רובין) בפלשת, נכחד ממקורות הירקון בשרון. שרד רק במעיינות המזרחיים של הבקעה הבוקעים בבסיס המורדות של הגולן – עין דרדרה (נחל יַדְבִּיר) ועין נוֹטֵרָה (טינה). באתר האחרון גדלה אוכלוסייה יציבה. הצמחים מראים חיוניות טובה ופורחים בשפע במשך כל הקיץ.

בית-גידול

שולי נחלים ופלגים היוצאים ממעיינות שמימיהם זכים.

תפוצה בעולם

גדל בתחום רחב של האזור הטרופי באסיה ובאפריקה. במזרח התיכון גדל רק בחלק החם והביצתי של דרום עירק; באסיה גדל בהודו, מדינות הודו-סין ובסין, ומגיע בתפוצתו עד יפן. גדל גם בארצות אפריקה ודרום-אמריקה המשווניות.

פעולות להשבתו לירקון

בשנת 2018 הוקם גן מקלט של גומא הירקון בצמוד לבריכת הלבנון שבגן לאומי ירקון.

מאז בכול עבודת שיקום גדת נחל שרשות הנחל מבצעת הגומא גם מושב. המקום הראשון שהגומא הושב אליו הוא סולם הדגים בעשר טחנות, שם הוא מתפתח יפה.