איכות מים
מתאימה לשייט

דגל איכות מים

בריכות חורף

בריכות חורף או שלוליות החורף הן גופי מים עונתיים שיכולים להיווצר בכל שקע המתמלא במי גשמים. הן מתמלאות בעונת הגשמים, בסתיו ובחורף, ומתייבשות לאחר מכן בהדרגה במהלך האביב וראשית הקיץ.

מכיוון שתנאי הסביבה בבריכה משתנים לפי העונה (מפלס המים, הטמפרטורה, המליחות, אחוז החמצן ועוד), היצורים והצמחים בבריכת החורף נאלצים להתאים את מחזור חייהם לסביבה המשתנה. בריכות החורף כוללות צמחים ובעלי חיים בעלי התאמות ייחודיות להתייבשות העונתית (למשל סרטנים שונים, דו-חיים וצמחים), ובעלי חיים מזדמנים שמנצלים את בית הגידול הזמני כמו גם גופי מים אחרים (למשל חרקים שונים ועופות).  למרות ששטחן של בריכות החורף קטן בהשוואה לביצות או אגמים, הן תומכות בחברת צומח וחי עשירה במיוחד, בכלל זה מינים נדירים ובסכנת הכחדה. לחלק מהיצורים אין קיום ללא בריכת החורף ואילו אחרים (עופות, זוחלים וכו') מגיעים אליה כדי להנות משפע המים והמזון המצויים בה. בבריכה מתקיימים זה לצד זה בעלי חיים וצמחים מימיים, חובבי לחות ויבשתיים.

את החשיבות לשמירה על בריכות החורף ניתן לסווג לשלוש רמות:

  • מקומית – מסייעות בהשהיית מי נגר לטובת מיתון הצפות. בנוסף, לציבור הרחב בריכות החורף משמשות כמקום לימוד ופנאי של טבע ייחודי קרוב לבית.
  • לאומית – שימור בריכות החורף הכרחי לשימור המגוון הביולוגי הייחודי של ישראל.
  • עולמית – שימור בריכות החורף ואורגניזמים המצויים בסכנת הכחדה עולמית בבתי גידול לחים.

בעבר היו בריכות החורף נפוצות מאד בישראל, אך רבות מהן יובשו או נהרסו. הפגיעה בבריכות החורף היא תוצאה של פעילות אדם, ובין הגורמים המרכזיים: הסבה של שטחים פתוחים לשטחי חקלאות ועיור, פגיעה באגני הניקוז של הבריכות וחדירה של מזהמים לבריכות.

בשנים האחרונות נעשים מאמצים להגן על בריכות החורף האחרונות שנותרו בארץ, וחלק מאלו שנמצאות בשולי ערים שולבו בפארקים עירוניים להנאת הציבור. ישנם מספר כללי התנהגות בסביבת בריכות החורף, שיסייעו לשמור על המערכת האקולוגית ועל ערכי הטבע הייחודיים שלה. למשל, אין להיכנס למים לרחצה או דשדוש, אין להשליך פסולת למים או להשאירה בסביבת הבריכה, אין להכניס לבריכה חומר ביולוגי זר, (בעיקר זה שמקורו באקווריומים). וכמובן חשוב להקפיד לא לקטוף את הפרחים ולא לפגוע בכל ערכי הטבע ובעיקר בדו-חיים, על כל שלבי חייהם, בגוף המים ובסביבת הבריכה.

מרחב נחל הירקון כאזור בית גידול לח מרובה בבריכות חורף מגוונות בגודלן ומאפייניהן. לאור הפיתוח המואץ נשקפת סכנה גם לבריכות החורף הטבעיות שעוד נותרו באזור.

דוגמאות לבריכות חורף במרחב נחל הירקון:

בריכת החורף בגן הלאומי ירקון תל-אפק

*צילום יניב כהן רט"ג

 

בריכת החורף בפתח-תקווה

סרטון של בריכת החורף שהוקמה בשנת 2020 בפארק "גני יהושע" בתל-אביב >>

האתר בתחזוקה